Як збільшити швидкість Wi-Fi мережі

Роутер – корисний та дуже потрібний пристрій в кожному будинку.
Який дозволяє підключити декілька пристроїв до бездротової мережі.

Дуже часто задають питання:  чому швидкість по Wi-Fi нижче ніж по кабелю,  чому швидкість інтернету через роутер менше та як збільшити швидкість інтернету по Wi-Fi.
Спробуємо розібратись:

Швидкість інтернету 100Мбіт/с, а тест швидкості Wi-Fi видає не більше 25-35 Мбіт/с. Знайомі випадки?

Швидкість і стабільність кабельного з’єднання значно вища, ніж бездротова мережа Wі-Fі.

Може проявлятися проблема невідповідності швидкості, частих пропадань та розривів зв’язку, які не залежать ні від часу та завантаженості.
Кілька факторів, які впливають на якість роботи Wi-Fi мережі:

технічні можливості самого роутера  – бюджетні варіанти оснащені радіо модулями та антенами меншої потужності, виробник може заощадити на важливих технічних факторах як чіпсет та оперативна пам’ять.

стандарт роботи роутера – Дальність та максимальна швидкість передачі інформації залежать від версії стандарту їх є понад 30 видів але ми розглянемо самі популярні:

802.11g – максимальна швидкість 54 Мбіт/с. реальна максимальна швидкість до 24мбіт/с.

802.11n – 2 антени максимальна швидкість 150 Мбіт/с реальна максимальна швидкість до 50мбіт/с.

802.11n – 4 антени максимальна швидкість 300 Мбіт/с реальна максимальна швидкість до 100мбіт/с.

802.11ac – максимальна швидкість 600 Мбіт/с. реальна максимальна швидкість до 204мбіт/с.

невідповідність стандартів – Слід перевірити чи всі гаджети підтримують новий стандарт, якщо один з пристроїв підтримує застарілий стандарт b/g загалом швидкість домашньої мережі знизиться.

оновлення прошивки – Важливу роль в роботі роутера відіграє версія програмного забезпечення та для стабільної роботи важливо стежити за випуском нових прошивок на сайті виробника обладнання які доопрацьовують та покращують роботу домашньої мережі.

перешкоди – сусідні Wi-Fi мережі, побутові прилади, металічні предмети, стіни та інші фактори створюють перепону між роутером та кінцевим обладнанням.

 

кількість пристроїв – пам’ятайте, що ширина каналу стандартна, а тому швидкість завжди ділитися рівними частинами на всі пристрої, які одночасно підключені. Якщо однин з пристроїв підключено з поганим рівнем сигналу на нього буде тратитись більший часу для забезпечення зв’язку через це швидкість домашньої мережі різко впаде.

канал Wi-Fi мережі  – найпоширеніша проблема коли на швидкість підключення по Wi-Fi впливає ситуація, коли одна мережа накладається на іншу, створюючи перешкоди. Ви можете за допомогою спеціальних програм спробувати визначити найменш завантажений канал і встановити його в налаштуваннях роутера.

 Зміна частоти – Сусідні вай-фай мережі, які працюють на одній частоті з вашої, можуть погіршувати якість роботи. Краща частота – це 5 GHz. Проблема тільки в тому, що не всі роутери та обладнання її підтримують.

Режим роботи 802.11n – У більшості випадків, у налаштуваннях роутера встановлено автоматичний режим роботи (шукайте пункт «Mode»). Рекомендуємо замінити його на «11n Only». В цьому ж меню налаштувань змініть ширину каналу на 40 MHz. Збережіть зміни та перезавантажте роутер. Зверніть увагу, якщо після цього зникло Wi-Fi з’єднання на деяких пристроях, значить вони не підтримують режим роботи 802.11n.

Зміна шифрування – Багато роутерів можуть ще працювати на старому методі шифрування WPA, який вже не вважається безпечним. Він не забезпечує належний захист бездротової мережі та дає змогу постороннім пристроям підключатись до мережі. Встановіть шифрування WPA2-PSK (якщо було інше).

Кроки що б поліпшити швидкість та якість Wi-Fi мережі:

  1. Розмістіть роутер якомога ближче до пристроїв.

Чим більше відстань між маршрутизатором і гаджетом — тим гірше зв’язок. Особливо, якщо між ними ще й знаходяться стіни або побутові прилади. Найбільше заважають мікрохвильові печі та холодильники — перші створюють перешкоди, а другі екранують сигнал.

  1. Правильно розподіліть пристрої по мережах.

Якщо у вас у наявності роутер із підтримкою 802.11ac, то значить він відразу може працювати у двох діапазонах — 2,4 ГГц і 5 ГГц (це стосується й деяких маршрутизаторів, що працюють за стандартом 802.11n, але такі пристрої зустрічаються набагато рідше). А вам, відповідно, будуть доступні дві мережі Wi-Fi для підключення. До мережі 5 ГГц з високою пропускною здатністю й більшою швидкістю передачі даних варто підключити пристрої, які активно використовують трафік. Наприклад, Smart TV, на якому ви дивитеся 4K-відео, і ноутбук із працюючим torrent-клієнтом. А до мережі 2,4 ГГц підключити інші пристрої смартфони, планшети. Цим гаджетам буде цілком достатньо швидкості до 50 Мбіт/с.

  1. Виставте обов’язкове використання стандарту 802.11n

Ця порада актуальна для Wi-Fi 4. У налаштуваннях мереж цього стандарту зазвичай за умовчанням задане використання всіх доступних версій Wi-Fi, вмикаючи застарілі протоколи 802.11b і 802.11g. Іноді навіть сучасні гаджети можуть підключатися за цими стандартами й працювати істотно повільніше. Щоб цього не відбувалося, в опціях роутера потрібно заборонити використання 802.11b і 802.11g, залишивши доступним тільки 802.11n. Але враховуйте, що якщо у вас є якийсь древній пристрій без підтримки 802.11n, він не зможе працювати у вашій мережі.

  1. Перевірте завантаженість каналу

Зазвичай у налаштуваннях роутера стоїть автовизначення найвільнішого каналу зв’язку. Перевірте, чи активована у вас ця опція. Якщо ні, то ввімкніть — тоді пристрої будуть підключатися до маршрутизатора через оптимальний канал. Якщо з якоїсь причини такої можливості немає, виберіть найвільніший канал у налаштуваннях. Деякі виробники дозволяють перевірити завантаженість каналів штатними засобами. Якщо й такої можливості немає, просто по черзі вмикайте кожен канал і заміряйте швидкість на ньому за допомогою Speedtest або подібної програми.

  1. Увімкніть режим Wi-Fi MultiMedia (WMM)

За замовчуванням у сучасних роутерах він повинен бути активований, але якщо спостерігаються лаги при перегляді відео по Wi-Fi, перевірте, чи працює цей режим. Він дає пріоритет мультимедійного трафіку над звичайним і дозволяє застосункам мультимедіа працювати стабільніше й з меншою кількістю помилок.

  1. Виставте мережеву аутентифікацію WPA2-PSK з алгоритмом шифрування AES

На цей момент це один із найнадійніших способів захисту бездротової мережі від злому, який разом із тим забезпечує й максимальну швидкість роботи. Застаріліші стандарти захисту та алгоритми шифрування і менш безпечні, і можуть істотно сповільнювати роботу Wi-Fi. Від їх використання краще відмовитися на користь WPA2-PSK.

  1. Спробуйте використовувати канал 20 MHz

Канал 40 MHz при використанні специфікації 802.11n збільшує пропускну здатність тільки при сильному сигналі. Якщо якість сигналу погана, увімкніть у налаштуваннях примусове використання каналу 20 MHz. Але після цього обов’язково перевірте, збільшилася швидкість роботи Wi-Fi чи ні (найкраще ввечері, коли бездротові мережі сусідів працюють особливо активно). Якщо помітних поліпшень немає, краще повернути автоматичний режим вибору каналів.

  1. Оновіть прошивку роутера й драйвера ноутбука

Використання останніх версій прошивки й драйверів зазвичай гарантує максимальну швидкість роботи бездротової мережі. Перевіряти наявність оновлень прошивки для роутера часто можна в автоматичному режимі, просто виставивши відповідні налаштування. А ось актуальність драйверів для ноутбуків, що працюють під керуванням застарілих ОС (наприклад, Windows 7) може бути під питанням. Тому в диспетчері пристроїв операційної системи потрібно вручну перевірити наявність оновлення драйверів для мережевої карти й бездротового модуля.

  1. Пограйте з розташуванням антен

Ця порада актуальна для приватних будинків у кілька поверхів. Коли антени маршрутизатора розташовані вертикально, сигнал від них поширюється горизонтально, тобто перпендикулярно до напрямку антени. Якщо потрібно, щоб сигнал добре покривав ще нижні й верхні поверхи будинку, бажано частину антен розташувати горизонтально або під кутом — тоді сигнал буде краще поширюватися на інші поверхи. Іноді такі хитрощі допомагають трохи поліпшити сигнал й у звичайних квартирах.

  1. Придбайте новий роутер

Якщо жоден із перерахованих вище способів не допомагає істотно збільшити швидкість роботи Wi-Fi, значить час замислитись над заміною маршрутизатора — можливо, ваш дідусь-роутер вже просто не справляється. При виборі нової моделі зверніть увагу на пристрої із підтримкою стандарту 802.11ac — це буде гарний заділ на найближчі кілька років.